4. časť - v centre multikultúry a histórie
20.10.2010 13:16

Neďaleko stanice metra kde sa ráno vystúpili sa nachádzal takpovediac - ten pravý stred mesta. Bolo tu rozľahlé obdĺžnikové námestie na ktorom dominovala budova radnice. Bol to skôr - malý zámoček. Vysoká a mohutná budova, na nej plno vežičiek, kamenných sôch, výklenkoch a rôznych arkierov či arkád (nie som architekt). A množstvo ľudí rôznej pleti a národnosti - od čiernych, bielych, šikmookých až po snedých a arabských..... proste od výmyslu sveta. Mal som pocit, že som v kotli plnom jazykovej kultúry.
Keďže čas neúprosne utekal a nedal sa spomaliť, museli sme sa pomalými krokmi vybrať smerom ku stanici metra, z ktorej sme ráno vhupli do víru tohto mesta.

Na všetky tie malé uličky v strede mesta sa nedá zabudnúť. V jednej pasáži - vykladanej mramorom a sklom, sme natrafili na obchod, kde "akciové" ceny výrobkov lákali potencionálnych zákazníkov. Lenže nám sa bohužial len "pretočili" oči, vzdychli sme si, pozreli na seba a išli pomalým krokom ďalej..... Dať za topánky 799 euro - aj keď v akcii, sa nám zdalo predsa len akosi veľa.... Mimochodom, takýchto obchodov a obchodíkov bolo v tejto pasáži veľa. No čo už... tu sa viac zarába.
O niečo ďalej ma však zaujalo niekoľko úzkych romantických uličiek, na ktorých sa nachádzali stoly a stoličky - pripravené na servírovanie obeda, skorej večere alebo len chutnej kávy. Vyzeralo to príťažlivo. Do toho všetkého sa miešala vôňa z jedál, ktoré som si možno ani nevedel predstaviť. Letmý pohľad na jedálny lístok ma o tom presvedčil. Ale cena zase odradila.
O niekoľko metrov ďalej sa však dalo naobedovať v pomerne slušnej reštaurácii už za 10 euro za jedno jedlo. Na miestne pomery možno "ľudová jedáleň".
V priľahlej uličke sme natrafili na potulných muzikantov. Podľa oblečenia a spevu som ich ihneď zaradil. Boli traja - jeden držal v rukách veľkú balalajku, druhý harmoniku a žena - v kroji s čepcom a namaľovanými červenými lícami ma utvrdili v mojom type - že sa jednalo o Rusov. Tak aj bolo. Ale musím povedať, že mali úspech. Okolo nich postávali skupinky ľudí, jedni dlhšie, iní kratšie, jedni prichádzali, druhí odchádzali....
O tri metre ďalej som zase uvidel postavu v čiernom odeve, na ktorom boli namaľované kosti. Kostlivec (alebo ona - smrtka). Ešte aj kosu mala v ruke... :-)
Keď som smrtku začal natáčať na kameru, videl som ako na mňa začala tou kosou mávať a volať ma k sebe. Ja som jej jednou rukou odkýval že ešte nenastal môj čas, ale jej to asi nestačilo.... "Smrť" ma stále k sebe volala. Odolal som... :-)
Takéto rôznorodé prejavy pouličného umenia sme videli skoro na každom rohu (tak ako aj vo Viedni, či Prahe). Aj o pár metrov ďalej - dve biele postavy, ktoré sa ani nepohli. Proste živé sochy. Verím tomu, že je to náročné - takto stáť bez pohnutia niekoľko hodín. Ale zrejme vedia že prečo - a hlavne za koľko to robia.... U nás by takýto umelci zarobili možno pár desiatok eur, tu je biznis určite lukratívnejší.
Pohľad na hodiny v nás vyvolal smútok. Bolo sa treba pobrať "domov". Keďže s orientáciou v mestách a priestore nemám problém, na stanicu metra sme trafili bez problémov. Vkĺzli sme do jej chladných priestorov a o pár desiatok sekúnd nastúpili do vagóna tohto moderného dopravného prostriedku.
S Pavlom sme sa podelili o zážitky z prvého dňa. On naše postrehy doplnil o rôzne kuriozity, zaujímavosti a ďalšie informácie, takže náš celodenný výlet do centra mesta - takpovediac kompletný.
Večer sme opäť unavení, ale spokojní uzatvorili deň rozhodnutím, že sa pôjdeme pozrieť na aj západný okraj Belgicka - teda k moru....






