Bhutan na rozhlasových a televíznych vlnách

Bhutánske kráľovstvo sa nachádza medzi Indiou a Čínou. Rozprestiera sa na rozlohe 46,500 km2 . Terén je hornatý a väčšina krajiny sa tiahne Himalájskym pohorím. Povrch zeme stúpa z južnej indickej strany od výšky 100 metrov nad morom až do výšky 7500 nad morom. Toto veľké výškové rozpätie rozdeľuje krajinu na oblasti s rozmanitými klimatickými podmienkami, čo má vplyv na rôznorodú flóru a faunu.

Obyvatelia Bhutánu sa delia na tri skupiny. Prvá skupina, tzv. “Sharchops”, sú pôvodní obyvatelia a zaberajú východnú časť krajiny. Druhá skupina – “Ngalops” sú potomkovia tibetských prisťahovalcov, ktorí prišli do Bhutánu v 9. storočí a obývajú prevažne západnú časť. Tretiu skupinu tvoria tvz. “Lhopsampas”, čo sú novodobí prisťahovalci z Nepálu. Hornatý terén a podnebie vyformovalo bhutánskych ľudí nezlomných, najmä postojom k tvrdej práci. Je to mierumilovný národ, ktorí sa rád zabáva.

Aj napriek tomu, že v Bhutane sa hovorí mnohými dialektami a nárečiami, oficiálnym jazykom je jazyk “dzongkha”. Celoštátne noviny Kuensel sú písané v tomto jazyku, ale aj v angličtine, nakoľko v mestských oblastiach je pomerne často používaná. V Bhutane majú ženy rovnaké práva ako muži, vrátane hlasovacieho práva a môžu sa aktívne podieľať na verejných veciach.

Budhizmus od jeho vzniku utváral dejiny tohto národa a hrá dôležitú súčasť života ľudí. Mnoho pamätihodností a symbolov utvárajú celok hlbokej viery a úcty. Rodiny sa modlia každý deň. Mních má v spoločnosti veľkú úctu. V minulosti bolo bežným javom, že jeden syn z rodiny sa stal mníchom. V súčasnoti je táto zvyklosť už menej častá. V južnej časti krajiny, ktorá susedí s Indiou, je medzi obyvateľstvom rozšírené hinduistické náboženstvo.

 


Programová a jazyková ponuka rozhlasového vysielania

Veľmi dôležitú úlohu v živote spoločnosti predstavuje rádiové vysielanie, ktorú reprezentuje Bhutan Broadcasting Service. Televízne vysielanie je chudobnejšie na vysielače, programy a oblasť pokrytia. Tento nedostatok je preto vynahrádzaný šírením informácií prostredníctvom rádia, ktoré je medzi obyvateľstvom rozšírenejšie a vyhľadávanejšie. Rádio pružne reaguje na rôzne udalosti. Vysiela denne v štyroch jazykoch – dzongkha, sharchhop, lhotsan a angličtine.

Viac ako 75% vysielania je zameraných na aktuálne zpravodajstvo, na informovanie o hospodárskom rozvoji, ďalej programy o zdraví a hygiene, životnom prostredí a jeho ochrane, odbúravanie nevzdelanosti, dedinský rozvoj, programy pre ženy - najmä starostlivosť o dieťa. Zvyšok vysielania je tvorený hudbou.



Technické zázemie a pokrytie

BBS hrá dôležitú komunikačnú úlohu medzi mestami a dedinskými usadlosťami. Technickú základňu rádiového vysielania spoločnosti BBS tvorí vysielač s výkonom 50kW, ktorý pozostáva z krátkovlnnej vysielačky SK45F3. Vysielacia frekvencia je 6035 kHz (49 m). Okrem toho spoločnosť vlastní aj FM vysielače a prevádzače, ktorých je viac, nakoľko tento spôsob vysielania je rozšírenejší. V meste Dobchula je stanica s výkonom 1+1 kW a vysielacia frekvencia 88.1 MHz pokrýva oblasti Thimphu, Punakha, Gasa, Wangdi, Paro. Prevádzacia stanica v Takto o výkone 1 kW pokrýva oblasti Chukha, Phuntsholing, Samtse a Tsirang na frekvencii 98.0 MHz.

Ďalšia prevádzacia stanica je v Yotule (výkon 1 kW, frekvencia 93.0 MHz) a pokrýva oblasť Bumthang, Trongsa. Posledné dve prevádzacie stanice šíria FM signál na frekvenciách 92.0 MHz, pričom ich výkon je 20 W. Jedna pokrýva údolie Paro a druhá pokrýva mesto Phuntsholing. Televízny vysielač je len jeden s výkonom 1 kW (kanál 5, 174-181 MHz) a pokrýva mesto Thimphu a priľahlé údolie, pričom program je vysielaný len dve hodiny denne.



Štruktúra vysielania

Rádio Bhutan vysiela svoj program 12 hodín denne. Rozhlasové vysielanie začína o 07.00 hodine miestneho času. Ako prvá relácia sa ozve modlitba, potom prehľad vysielania a o 07.30 nasledujú zprávy. Vysielanie je až do 09.00 v úradnom jazyku dzongkha. Potom nasleduje hodinový blok v jazyku sharchhop. Od 10. hodiny do 11. hodiny znie éterom program v jazyku lhotsan a od 11. do 12 hodiny nasledujú informácie v angličtine. Po tomto nasleduje dvojhodinová prestávka vo vysielaní. O 14.00 sa éterom roznesú jazyky v opačnom poradí, teda angličtina, lhotsan, sharchhop a vysielanie ukončí 4-hodinový blok v jazyku dzongkha. Víkendové vysielanie nie je prerušené a trvá od 07.00 až do večera 19.00 hod., kedy sa opäť striedajú všetky štyri jazyky.




Etický kódex

Spoločnosť Bhutan Broadcasting Service vydala pokyny a nariadenia, ktoré sa musia v rádiovom vysielaní dodržiavať. Medzi ne patria napríklad tieto: oznamy, reklamy a propagácie sa musia pridŕžať platných zákonov, nesmú urážať morálku, slušnosť a náboženské cítenie ľudí, nesmú byť porušované zásady Tsa-wan-sum, podkopávať zvrchovanosť, bezpečnosť a jednotu kráľovstva. Vysielané programy sa nesmú vysmievať inej rase, národnosti alebo inej viere. Pracovníci v rozhlase nesmú mať sklony k neslušnosti, nesmú podceňovať ľudí a ich prácu, nepodporovať kriminalitu a porušovanie zákona a nesmú sa vyjadrovať obscénne.

Zamestnanci rozhlasu sa nesmú bez povolenia a súhlasu spájať s rôznymi zahraničnými vysielacími spoločnosťami za účelom získavania správ. Vo vysielaní nesmú byť podporované drogy, cigarety, tabakové výrobky, alkohol alebo toxikománia. Reklamné bloky nesmú obsahovať znevažujúce alebo hanlivé posudky k inému produktu, výrobku, službe alebo osobe. Reklamy musia byť pravdovravné, nesmú skomoľovať a zatajovať fakty, pričom k výrobkom musia byť uvedené aj jeho vlastnosti, pôvod, cena, služby doprevádzané jeho kúpou, vrátane dodania, výmeny, vrátenia, opravy, respektíve prípadné porovnanie s konkurenčným tovarom.

Aj keď skoro nikto z nás neovláda pôvodné jazyky a nárečia Bhutánskeho kráľovstva, v prípade zachytenia anglickej relácie je možné dozvedieť sa o tejto krajine množstvo zaujímavých informácií a DX-er si tak môže o vzdialenej exotickej krajine urobiť vlastný a nezkreslený obrázok.

 

Tvorba web stránok zdarma Webnode