História Banskej Bystrice

 

Mesto Banská Bystrica sa rozprestiera v malebnej doline, na brehoch rieky Hron pri jeho sútoku s potokom Bystrica, pod vrchom Urpín, vo výške 342 - 362 m nad morom. Je obklopená zalesnenými výbežkami Nízkych Tatier,  Kremnických  vrchov  a Bystrickej  vrchoviny.  Nachádza  sa  v srdci  stredného  Slovenska.  Zo  všetkých svetových  strán  nemá  ďaleko  k málodotknutej  prírode  chránených  krajinných  oblastí  Veľkej  Fatry,  Poľany, Štiavnických  vrchov,  Ponitria  a samozrejme  Nízkotatranského  národného  parku.  Banskou  Bystricou  preteká rieka Hron.

Banská Bystrica patrí k najstarším slovenským mestám. Archeologické nálezy na jej území aj v okolí svedčia o osídľovaní  týchto  lokalít  už  v dobe  kamennej,  bronzovej  a železnej.  Starousadlíci  sa  okrem  poľovníctva a rybárstva živili ryžovaním zlata v Hrone a jeho prítokoch a ťažbou medenej a striebornej rudy v povrchových jamách až do zničenia po tatárskom vpáde r. 1241.

Prvé písomné zmienky pochádzajú z 13. storočia. Roku 1255 uhorský kráľ Belo IV. povýšil Banskú Bystricu na mesto a zároveň jej daroval aj rozsiahle územia a mnohé práva. Podľa privilégií mali Bystričania právo voliť richtára a farára, privilégiá umožňovali nemeckým prisťahovalcom okrem iného ťažiť drahé kovy. Z 13. storočia pochádza aj erb Banskej Bystrice so sedemkrát deleným strieborno-červeným štítom.

Na  dnešnom  námestí  SNP  postupne  vyrastali  prepychové  domy  a v meste  sa  darilo  obchodu,  banskému podnikaniu  a remeslám.  Ťažiarske rodiny  rozvinuli  ťažbu  rúd  a jej  spracovanie  v okolí  mesta.  Bohaté  banské mesto sa r. 1380 stáva členom Zväzu siedmich stredoslovenských banských miest, ktorý v nasledujúcom období zohráva významnú úlohu v zjednocovacom hnutí proti vnútorným a vonkajším nepriateľom banských miest.  Už  začiatkom  2.  polovice  15.  storočia  dochádza  ku  kríze  a stagnácii  banskej  výroby,  spôsobenej  najmä technickými ťažkosťami pri ťažbe vo väčších hĺbkach. Mnohí banskí ťažiari a podnikatelia skrachovali a do čela podnikateľskej  spoločnosti  stredoslovenských  banských  miest  preniká  krakovský  podnikateľ  Ján  Thurzo.  Od roku 1475 si prenajal takmer všetky banskobystrické bane na meď. Pre zabezpečenie prevádzky a obchodu sa roku  1495  spojil  s augsburským  podnikateľom  Jakubom  Fuggerom.  Tak  vznikla  Thurzovsko-fuggerovská ťažiarska spoločnosť, ktorá na území Uhorska nemala konkurenciu. Pre mesto a jeho okolie sa stala ťažba medi najznámejšou (Banská Bystrica dostala prívlastok – „medená“).  Nadmerné zisky ťažiarov, remeselníkov a obchodníkov vyvolávali nespokojnosť baníkov a mestskej chudoby (nízke  a nepravidelné  mzdy,  často  v znehodnotenej  mene),  ktorá  vyústila  v roku  1525-1526  do  otvoreného baníckeho  povstania.  Zúčastnili  sa  ho  aj  baníci  ostatných  stredoslovenských  banských  miest.  V roku  1546 prevzala od Fuggerovcov správu  baní, hút a lesov banská  komora. Vykorisťovateľské dolovanie Fuggerovcov a vyčerpanie najvýnosnejších rudných žíl zapríčinilo úpadok baníctva.

16.  a 17.  storočie  je  charakteristické  tureckými  vpádmi  a stavovskými  povstaniami.  Mešťania  v snahe zabrániť hrozbe tureckého nebezpečenstva a odporu baníkov po roku 1526 zosilnili opevnenie mestského hradu. V roku  1589  dokončili  okolo  mesta  kamenné  hradby  s viacerými  baštami  a vstupnými  bránami.  V období stavovských povstaní uhorských kniežat – Štefana Bocskaya, Gabriela Bethlena, Juraja a Františka Rákócziho II. – prežíva mesto krušné časy. Vyše sto rokov znáša trpké osudy – rabovačky a podpaľačstvo vojsk, národnostné trenice a mor. Banská Bystrica však zažiari, keď tu roku 1620 na zasadnutí uhorského  snemu  zvolia  Gabriela Bethlena  za uhorského  kráľa.  O slávu mesta sa pričinili i remeselníci. Pôsobili tu zlatníci, kovotepci, murári, kamenári, kováči, mäsiari, zbrojári a iní. Banskobystrické  cechy  - pôsobilo  tu  50  cechov  - dozerali  na  kvalitu  výrobkov  a tak  sa  tovar  dobre  predával nielen  na  miestnom  trhu  a jarmokoch,  z ktorých  má  najdlhšiu  tradíciu  Radvanský  jarmok,  ale  aj  v ďalších mestách vtedajšieho Uhorska.

V 18. storočí sláva baníctva upadla. Vznikli prvé manufaktúry, ktoré priniesli mestu hospodárske oživenie.  V roku 1776 sa  mesto stalo sídlom  rímsko-katolíckeho  biskupstva  a koncom  storočia  aj  sídlom župy. Banská Bystrica získala črty sebestačného mesta s dieľňami, pivovarom, obchodmi, lekárňami a kúpeľmi.

V 19.  storočí  sa  mesto  stalo  jedným  z centier  slovenského  národného  života,  školstva  a kultúry.  Na katolíckom gymnáziu vyučovali slovenskí a českí profesori. Pôsobilo tu mnoho významných osobností. V meste sa dobre darilo divadlu a hudobnému umeniu. V roku 1872 sa mesto napojilo na uhorskú železničnú sieť.

Od začiatku 20. storočia sa Banská Bystrica ďalej  rozvíjala a po vzniku Československej republiky  v roku 1918 začala nadobúdať charakter metropoly Pohronia. Počas 2. svetovej vojny sa Banská Bystrica a okolité obce stali  centrom  protifašistického  odboja.  Dňa  29.  augusta  1944  sa  pod  velením  podplukovníka  Jána  Goliana uskutočnil  protifašistický  prevrat  a začalo  sa  Slovenské  národné  povstanie.  Na  druhý  deň  sa  z mesta  ozval Slobodný  slovenský  vysielač.  Mesto  oslobodili  26.  marca  1945  vojská  sovietskej  a rumunskej  armády.  Po skončení  vojny  sa  mesto  stalo  kultúrnym  a administratívnym  centrom  stredného  Slovenska  s množstvom vzdelávacích, kultúrnych, bankových a iných inštitúcií. Vďaka rozsiahlej rekonštrukcii historického jadra mesta, ktoré je vyhlásené za mestskú pamiatkovú rezerváciu, sa mesto oprávnene považuje za jedno  z najkrajších na Slovensku.

 
Vytvorte si web stránku zdarma! Webnode