Národný park Podyjí - Thayatal
Zámok Vranov nad Dyjí.
Klenot stredoeurópskeho baroka s nezameniteľnou oválnou siluetou Sály predkov. Hrad bol spomínaný už v roku 1100 v Kozmovej kronike. Bol súčasťou hraničného opevnenia chrániaceho Moravu. V polovici 17. storočia (počas 30-ročnej vojny) bol Švédmi takmer zničený. O niekoľko desaťročí začala veľkolepá prestavba, ktorá trvala takmer 100 rokov. Zámocké interiéry v súčasnosti približujú kultúru šľachtického bývania v 18. a 19. storočí.
_____________________
Vranovská priehrada.
Postavená bola v rokoch 1930 - 33. Hrádza je vysoká takmer 60 m a široká v základe 41 m. Dĺžka priehrady je 296 m. Zaplavené územie má dĺžku až 30 km. Na jej dne sa skladuje víno z Vínnych sklepů Lechovice. Každoročný "výlov" tohto moku je v auguste a je sprevádzaný zaujímavým programom.
_____________________
Rieka Dyje.
Najdlhšia moravská rieka s dĺžkou toku 347,5 km (počítané od prameňa Moravskej Dyje) a plochou povodia 13419 km2. Medzi Vranovom a Znojmom preteká v dĺžke 42 km hlbokým údolím. Toto údolie bolo vyhlásené za NP Podyjí. Pri meste Břeclav sa vlieva do ďalšej rieky Morava.
_____________________
Hrad Bítov.
Jeden z najstarších a najromantickejších hradov Moravy. Prvá zmienka je z roku 1062. Pôvodne drevený hrad bol v 13. storočí prestavaný na kamenný a stal sa súčasťou strážneho systému. V polovici 20. storočia, syn vlastníka Jiřího Haasa - Jiří Haas mladší v zámku vybudoval najväčšiu ZOO v Európe v tej dobe. Dominuje jej (aj v súčasnosti) zbierka 51 vypchatých psov a ďalších preparovaných zvierat (levica, jaguár, medvede, kôň, mačky, rôzne vtáctvo,...). Hrad sa nachádza na skalnom výbežku nad vodami Vranovskej priehrady. Pod hradom sa v minulosti nachádzala obec Bítov s kostolom sv. Václava (ktorého sakristia bola zvyškom románskej rotundy), obec je však od roku 1935 pod hladinou Vranovskej priehrady. Pri nízkom stave vody je vidieť miestami zvyšky komínov domov a vežu kostola.
_____________________
Zrúcanina hradu Cornštejn.
Rozsiahly hrad založený v prvej polovici 14. storočia. V polovici 15. storočia (1465) bol hrad dobytý vojskami kráľa Jiřího z Poděbrad. Od roku 1580 jeho význam zaniká a od tejto doby pustne a je ďalej neobývaný. Hovorí sa, že po nádvoriach sa v nočných hodinách prechádza biela pani s veľkým čiernym psom. Hrad je v súčasnosti prístupný po zaplatení vstupného, avšak aj s odborným výkladom sprievodcu.
_____________________
Obec Čížov.
Je zaujímavá tým, že na jej okraji sa nachádzajú zvyšky železnej opony bývalej ČSSR. A to doslova. Železná opona hermeticky uzatvárala hranice medzi Československom a Rakúskom. Jednalo sa o 20 metrov širokú líniu s ostnatým drôtom a signálnou sústavou, oraným pásom zeme, ktorý bol "ošetrovaný" chemickými postrekmi (aby nezarástol trávou), strážnymi vežami, betónovými zátarasmi, osvetľovacími rampami a podobne.
_____________________
Znojmo.
Bývalé kráľovské mesto. Mesto bohaté na históriu. Dali by sa o ňom písať celé knihy. Spomeniem však len tri zaujímavosti. Prvou z nich je znojemský zámok. Založený bol v prvej polovici 11. storočia, pôvodne ako sídlo znojemských přemyslovských kniežat. V 18. storočí bol prestavaný na pohodlný zámok. V súčasnosti sú v ňom stále expozície (slohový nábytok, archeológia, stará tlač, zaniknuté remeslá, znojemská keramika, lovecké zbrane,...). Na nádvorí zámku sa nachádza NKP Rotunda, ktorá bola v 12. storočí vyzdobená freskami predstavujúce okrem biblických motívov aj legendu o povolaní Přemysla Oráče na kniežací trón. Druhou zaujímavosťou Znojma je 80 metrov vysoká Radničná veža. Za ideálneho počasia sú z nej vidieť aj dolnorakúske Alpy. Treťou zastávkou, ktorú by ste nemali pri návšteve tohto mesta vynechať, je znojemské podzemie. Jedná sa o tajomný labyrint chodieb pod celým mestom - až v štyroch poschodiach pod sebou. Celková dĺžka chodieb sa odhaduje na 30 km. O jeho vzniku, účelu a spôsobu budovania dodnes kolujú len dohady, pretože sa nezachovala žiadna písomná zmienka v mestských kronikách a pravdepodobne takýto záznam nikde ani nikdy neexistoval. Údajne malo podzemie slúžiť - ako skladisko potravín, ale aj ako únikové chodby pri dobývaní mesta nepriateľmi a v prípade dlhodobého obliehania mesta aj na bývanie. Na záver nemôžem nespomenúť plodinu, vďaka ktorej sa Znojmo preslávilo - a to uhorky.
_____________________
Vínne pivnice.
Množstvo "vínnych sklepů a sklípků" je rozsiatych po celom Znojemsku. Medzi najlepšie lokality na pestovanie viniča patrí vinica Šobes. Za svoje vynikajúce vlastnosti vďačí šobeské víno práve ideálnym podmienkam vinice. Tá leží v nižšej nadmorskej výške na slnečnom južnom svahu, chráneného zo severozápadu a severovýchodu proti vetrom. Navštíviť Znojemsko a nenavštíviť Šobes - je veľká chyba. Pripravíte sa tak o možnosť ochutnať klenoty moravských kniežat ale aj českých kráľov. Vína zo Šobesu sa pili aj na viedenskom cisárskom dvore.
Fotografie nájdete: stanislavkan.blog.sme.sk/c/158982/Narodny-park-Podyji-Thayatal.html