Rozhlasové vysielanie v Kambodži
Rozhlasové vysielanie v Kambodži je na veľmi nízkej úrovni oproti svetovému štandardu. Vysielanie sa javí skoro ako úplne zaniknuté. Nízke finančné možnosti neumožňujú rozširovať existujúce vysielacie zariadenia a krajina sa spolieha na jednorázové finančné príspevky a pomoc od iných krajín.
Kampuchea, Kambodža, Khmer a Ankor – všetky názvy sú spojované s jedinou ázijskou civilizáciou preslávenou svojou zručnosťou a architektúrou. Kambujadesa alebo Kambuja je sanskrtský názov pre súčasnú kambodžskú krajinu. Názov pochádza od kmeňa v severnej Indii a je spojovaný s Kambu Svayambhuva, legendárnym zakladateľom Khmérskej civilizácie. Kampuchea, súčasná verzia pomenovania, je časťou oficiálneho názvu tejto krajiny odnedávna, od roku 1989. Európskymi prepismi názvu Kambuja sa stala Cambodge – vo francúzštine a Cambodia – v angličtine, ktorá predstavuje dnešný názov.
Súčasné hlavné mesto Kambodže je Phnom Penh (phnom znamená kopec) nachádzajúce sa na juhu. Obyvatelia sú Khméri alebo Kambodžania, ale v predchádzajúcej krajine boli nazývaní Khmér. Siem Reap je rozľahlé mesto, susediace s historickým miestom Angkor a jeho najznámejším chrámom Angkor Wat, starým viac ako 1000 rokov. Slovo Wat znamená chrám.
Správny názov štátneho jazyka je khmérština (nie kambodžtina, ako uvádzajú niektorí pisatelia). Francúzština je všeobecne zrozumiteľná a rozšírená. Písaná forma jazyka sa datuje od 7. storočia, písmo je indiánskeho pôvodu. Zmiešavanie slovnej zásoby jazyka Sanskrit, Pali, Thai, čínštiny a vietnamštiny je bežné. Khmérsky jazyk patrí rodu Mon-Khmer. Inými jazykmi v tomto spoločenstve sa hovorí v Myanmare, Vietname, Laose a v niektorých častiach Malajzie. Slovo Kampuchea je často počuť v identifikačných hláseniach kambodžských staníc.
Topografia
Kambodža sa nachádza na juho-západe Indočínskeho poloostrova (Indo – Čína = “medzi Indiou a Čínou”) na rozlohe 181 000 štvorcových kilometrov rozdelených na 18 provincií. Na západe hraničí s Thajskom, zo severu s Laosom a na juhu a východe s Vietnamom. Má približne 100 km pobrežného pásma v Thajskom zálive. Má obrovské vnútrozemské jazero známe ako Tonle Sap (Veľké jazero), neďaleko Siem Reap. Rieka Mekong preteká stredom krajiny, z Laosu do Vietnamu. Hlavné mestá mimo Phnom Penhu sú Siem Reap, Battambang, Kompong Cham a Sihanoukville.
Výrazný mestský exodus v rokoch 1975-78 nastal pod nadvládou prísneho Pol Pota a to vyľudňovaním a vysťahovávaním obyvateľstva z hlavných miest. V tom období takmer 2 milióny ľudí zomrelo následkami brutálneho zaobchádzania, hladovania a chorôb. The Khmer Rouge – Červení khméri – zmasakrovali tisicky ľudí v “smrtiacich poliach” umučením, obesením, sťatím hlavy, pričom obrovské množstvo tejto genocídy tvorili nevinné obete. Nachádza sa tu 11 000 km ciest, ale len 2 000 km je udržiavaných. Telefónny systém je vybudovaný, ale mimo veľkých miest prakticky neexistuje. Priemerná dĺžka života u mužov je 50 rokov, u žien 52.
Externé zahraničné vysielanie
Kambodžské rádio (National Voice of Cambodia) nemá dlhé špeciálne vysielanie do zahraničia. Dvakrát denne, 75 minút programu v angličtine, francúzštine, thajštine, laosštine a vietnamštine (15 minút pre každý jazyk) sa vysiela od 0000 – 0015 a od 1200 – 1315 GMT na jedinej frekvencii 11.940 kHz. (frekvencia 11.940 kHz bola po dlhšom vypnutí opätovne spustená v roku 2001, avšak s veľmi zlou moduláciou). Strednovlnný kanál nie je využívaný na vysielanie, napriek tomu je frekvencia 1260 kHz uvádzaná v niektorých zdrojoch. Čas zahájenia vysielania je rôzny, v niektoré dni sú ranné správy počuteľné o 2350 GMT (06.50 ranného miestneho času).
Tieto programy sú určené pre cudzincov v Kambodži (nie je tam khmérska časť) a skladá sa prevažne zo spevu a inštrumentálnej hudby, obvykle starých západných piesní a moderných thajsko-laossko-vietnamských kúskov. Je tam veľmi málo hlásení. Niektoré vysielania nie sú komentované vôbec!
Kvalita modulácie je na veľmi nízkej úrovni, s nepríjemným zvukovým skresľovaním a je tam mnohokrát značný kmitočtový posun smerom dolu na 11.937 kHz. Úroveň signálu je veľmi slabá, dokonca aj v oblasti Phnom Penhu. Ranné vysielanie je silne rušené z CRI (China Radio International) na frekvencii 11.945 kHz. Vysielanie je počuteľné v Laose a Thajsku, programová náplň je obmedzená a skromná a je teda otázne, či nejakí poslucháči vôbec existujú! Vysielanie by mohlo byť obnovené na stredných vlnách a potom rozšírené aj na krátkych vlnách. Pred mnohými rokmi bola používaná frekvencia 9693-9695 kHz na technicky nestabilnom vysielači.
Pozemok vysielača susedí s cestou k “Pamätníku genocídy a vražedného poľa” asi 2km od centra Phnom Penhu. Nachádza sa tu strednovlnný vysielač na 918 kHz s výkonom 200 kW (používa sa 120 kW), ktorý má vertikálny žiarič. Je tu aj niekoľko ďalších anténnych prvkov a dipólov, z ktorých sa jeden používa pre frekvenciu 11.940 kHz. Nie je známe ako sa využívajú ostatné anténne prvky a dipóly, je však možné, že sa nepoužívajú vôbec. Stožiar na 918 kHz je postavený na močiari. Všetky zariadenia sú obklopené vysokým kamenným múrom, veľká časť týcho zariadení je však v rozvalinách. Budova je už na pohľad veľmi stará a nedostatočne udržiavaná.
Domáce vysielanie
Strednovlnné vysielanie je v Kambodži málo rozvinuté. Je viazané na jedinú vládnu sieť z Phnom Penhu, vysielací čas je od 2230-1500 GMT. Vysielania začínajú náboženským programom o 06.30 miestneho času. Strednovlnné pásmo je nezosúladené z mnohými vietnamskými a thajskými stanicami, obidve sú počuteľné počas dňa a večera. Phnom Penh leží len 50 km od vietnamských hraníc.
Frekvencie stredných vĺn pre lokálne vysielanie (môžu sa časom zmeniť):
-
585 kHz – National Radio (vysielač – Steung Treng)
-
999 kHz – NRC AM (vysielač – Battambang)
-
1255 kHz – National Radio (vysielač – Sihanoukville)
- 1453 kHz – National Radio (vysielač – Battambang)
Frekvencie stredných vĺn s celonárodným vysielaním:
-
918 kHz – National Radio of Cambodia (vysielač – Phnom Penh, 120kW)
- 1360 kHz – National Voice of Cambodia (vysielač – Phnom Penh) – vysielanie do zahraničia v angličtine, francúzštine, laoskom, thajskom a vietnamskom jazyku.
FM vysielanie je skromné, s niekoľkými súkromnými stanicami pôsobiacimi v Phnom Penhe a Siem Reap.
FM stanice:
-
91.0 MHz – Bayon Radio (Kampong Cham)
-
91.0 MHz – Radio FM Khemara (Battambang)
-
92.0 MHz – Bayon Radio (Sihanoukville)
-
92.0 MHz – RFI-Radio France Internationale (Siem Reap)
-
93.0 MHz – Bayon Radio (Siem Reap)
-
94.5 MHz – RFI-Radio France Internationale (Sihanoukville)
-
100.5 MHz – Sweet FM (Kampong Cham)
- 102.0 MHz – Radio FM 102 (Kompong Thom)
FM stanice vysielajúce z hlavného mesta Phnom Penh:
-
88.0 MHz – FM 88 Samlang Khmai
-
89.5 MHz – Voice of New Life Radio
-
90.0 MHz – Reach Sey (Bib Bird)
-
92.0 MHz – RFI-Radio France Internationale
-
95.0 MHz – Bayon Radio
-
95.5 MHz – Radio 95.5
-
96.0 MHz – National Radio of Cambodia
-
97.0 MHz – Radio Radio 97 (Apsara)
-
97.5 MHz – Love FM 97.5
-
98.0 MHz – FM 98
-
99.0 MHz – FM 99
-
100.0 MHz – BBC World Service
-
100.5 MHz – Sweet FM
-
101.0 MHz – VisionStar FM
-
102.0 MHz – Radio FM 102
-
103.0 MHz – Radio 103
-
105.0 MHz – Beehive FM 105
-
106.5 MHz – Radio Australia
-
107.0 MHz – Radio FM 107
Zhrnutie
Od svetového štandardu je rozhlasové vysielanie v Kambodži na veľmi nízkej úrovni, vysielanie sa javí skoro ako úplne zaniknuté. Nízke finančné možnosti neumožňujú rozširovať existujúce vysielacie zariadenia a krajina sa spolieha na jednorázové finančné príspevky a pomoc od iných krajín. Austrálska vláda investovala do dôležitých projektov infraštruktúry, vrátane mostov a ciest a taktiež prispieva finančnými prostriedkami na záchranu a konzervovanie antických pamiatok. Historické miesto Angkor bolo zahrnuté do zoznamu Svetového dedičstva UNESCO, ktorý obsahuje viac ako 400 miest. Dodatočnú medzinárodnú pomoc poskytlo Francúzsko a Japonsko. Kambodžská kráľovská vláda očakáva zvýšenie príjmu z návštev historických pamiatok a významných turistických atrakcií.