Sásová - história v skratke

 

Sásovú poznáme ako mestskú časť a súčasne ako najväčšie banskobystrické sídlisko.


Podľa   historických   nálezov   v   obci   a   blízkom   okolí   (Hrádok   a   jaskyne   Netopierska   a Kaplnka)   bolo  toto   územie  osídlené   už  v  mladšej   dobe   bronzovej.   Prvá   písomná zmienka pochádza z roku 1350 ako Villa Militis (dedina rytiera), ktorej zakladateľom bol Mikuláš Sas, syn Ondreja - banskobystrického richtára. Mikuláš Sas bol zakladateľom dynastie   zemanov   zo   Sásovej,   ktorí   takmer   dvesto   rokov   ovládali   toto   územie.

Majetkovým   delením   územia,   na   ktorom   vznikla   i   blízka  obec   Rudlová   (1390)  a zadlžovaním zemanov, sa jeho vlastníkom postupne stávalo mesto Banská Bystrica. Tento fakt spečatil kráľ Ľudovít II. listinou z roku 1520 a tým sa Sásová stala poddanskou dedinou mesta až do roku 1848. V čase udelenia výsad kráľom Belom IV. nemala Banská Bystrica   kostol,   preto   jej   obyvatelia   navštevovali  kostol   sv.   Antona   Pustovníka   v Sásovej.   17.   januára   2011  si   Sásovania   slávnostnou   omšou   pripomenuli   1655.  výročie úmrtia patróna kostola. Sv. Anton Pustovník bol nielen patrónom baníkov, ale neskôr aj viacerých poľnohospodárskych profesií.

Sásová bola osídľovaná v období prvej nemeckej kolonizácie a pôvodné obyvateľstvo sa venovalo  baníctvu. Ryžovalo sa zlato v bohatých pieskoch tunajších potokov, neskôr prevládala ťažba kovov v povrchových jamách. Koncom stredoveku bola ťažba v blízkych lokalitách ukončená a obyvateľstvo sa začalo venovať poľnohospodárstvu. Povinnosťou sásovských želiarov bolo udržiavanie čistoty vodnej hradnej priekopy okolo mestského hradu a po vzore nemeckých miest v nej chovať ryby - kapry a karasy. V tomto období vznikol v Sásovej rybník, ktorý zanikol v prvej polovici 17. storočia. Najstarším vodovodom mesta bol sásovský akvadukt, ktorým sa napúšťala aj hradná priekopa. Sásovskí poddaní sa  venovali  aj  pestovaniu   obilnín,  zeleniny  a  od   roku  1788   začali  pestovať   pestovať zemiaky.   Najväčšiu   škodu   na   úrode   zaznamenali   30.   júla   1546   po   nájazde   kobyliek. Produkty   sásovského   poľnohospodárstva   boli   určené   výlučne   pre   mestský   trh.   Ich spotreba bola taká veľká, že sa tieto produkty museli dovážať aj z iných žúp. Poddanská Sásová v 16. storočí okrem vyrúbených daní mestom ešte osobitne uhrádzala 9 zlatých na krytie nákladov spojených s usporiadaním novoročnej richtárskej hostiny.

Samostatná   Sásová   začiatkom   20.   storočia   žila   bohatým   spoločenským,   kultúrnym   a neskôr  i  športovým  životom.  Prvé   divadlo  začali  ochotníci hrávať  už  v roku  1917 a pokračovali ďalších šesťdesiat rokov. Založili úspešný Spevokol Štefánik Sásová (SŠS) v roku 1935 a neskôr spevokol SEM. V auguste 1934 otvorili obecnú plaváreň a 6. júna 1938 odhalili pred vežou pomník M. R. Štefánika. Jeho busta bez čiapky bola odhalená ako prvá na Slovensku. Sásová v roku 1938 ako jedna z prvých obcí v okrese bola elektrifi kovaná a zrealizovala aj obecný vodovod. Dobrovoľný hasičský zbor existoval v obci už od roku 1894 a Potravné družstvo od roku 1908.

Po oslobodení obce 26. marca 1945 sa Sásovania pustili do budovania obce. Zrealizovali obecný rozhlas (1949) a vybudovali nové futbalové ihrisko (1953) a neskôr dostavali aj telocvičňu. Poslednou veľkou stavbou už pod patronátom miestneho národného výboru bola materská škola (1964), postavená na mieste bývalej ľudovej školy.

V roku 1966 sa obec stala súčasťou mesta Banská Bystrica.

 

Stanislav Kán

Banská Bystrica skbb@centrum.sk
Vytvorte si web stránku zdarma! Webnode