Tajomný kostolík nad Mýtnou

 

História tohto evanjelického kostolíka, ktorá sa začína okolo 12. až 13. storočia dodnes nie je celkom jasná. Podľa vtedajšieho CUIUS  REGIO, ILLIUS RELIGIO (čie je panstvo, toho je náboženstvo) bol tento rannogotický kostol zasvätený Sv. Anne. V období reformácie prešiel do rúk evanjelikov. V kostole sa nachádza drevený oltár a drevená kazateľnica z roku 1772. Okolo kostola je postavený obranný múr so strieľňami. V 15. storočí tento kostol slúžil ako oporný a obranný bod pre husitov. Tí obranný múr spevnili a vykopali hlbokú priekopu. Neskôr tento kostol s múrom slúžil ako obrana pred vpádmi Turkov. 

V roku 1611 vznikol Novohradský seniorát. V tom roku bol kostol už luteránsky a používal sa pre štyri dediny (Mýtna, Dobroč, Píla, Kotmanová).

V 17. storočí bol objekt prestavaný, keďže ho v bojoch vážne poškodili a prišiel o hornú časť veže.

Ku kostolu sa viaže jedna zaujímavosť. V jeho obrannom múre s totiž nachádzajú dva vchody. Jeden z mýtňanskej strany a druhý z dobročskej. Veriaci ktorí prichádzali na vrchol kopca z dvoch strán, mohli využiť ten "svoj" vchod. Tento zjednocujúci prvok veriacich funguje dodnes. Taktiež okolo kostola je spoločný cintorín pre obidve dediny. 

Súčasťou múra je drevená baroková zvonica z 18. storočia. V jej vnútornom priestore je vyhĺbená jama a v jednej z jej stien sa dodnes nachádza vchod do podzemnej chodby. Tá je však už sčasti zasypaná (jej súčasná dĺžka je cca 10-15 metrov) a jej pôvodný účel je zahalený rúškom tajomstva. Sú domnienky, že šlo o únikovú chodbu, respektíve chodbu smerujúcu do kláštora, ktorý v minulosti možno tiež stál na tomto kopci. Keď sa totiž pochováva v časti cintorína smerom na Dobroč, tak je v zemi veľmi veľa skál, miestami ako keby tvorili stenu. Nie je teda vylúčené, že ide o zvyšky múrov a základov spomínaného kláštora. Jedná sa však len o domnienky, ktoré zatiaľ neboli overený žiadnym výskumom.

 

Tvorba web stránok zdarma Webnode