Víkend plný majákov
03.01.2019 16:13
Predčasom sa uskutočnilo stretnutie nadšencov príjmu a "lovenia" rozhlasových vĺn. Najmä tých vzdialených, tzv. "dx-ových".

Ako lokalita bolo vybraté miesto priamo na hraničnom pomedzí Slovenska a Českej republiky - Vyškovec (označenie DX kemp Vyškovec 2). Lokalita bola už vyskúšaná v minulosti. S veľkým úspechom. Preto sme sa rozhodli po vyše dvoch rokoch opätovne "vyskúšať silu miestneho éteru" (preto Vyškovec 2).
Zloženie bolo takmer štandardné ako pred dvomi rokmi (nebudem ich tu menovať, tí čo boli - tak vedia). Každý z nás sa venoval oblasti ktorá ho zaujíma. Niekto lovil vzdialené stanice na krátkych vlnách, niekto na veľmi krátkych vlnách, ďalší skenoval pásmo stredných vĺn, niekto pásmo služieb,...
Ja som v piatok - hneď po príchode (pokiaľ bolo vonku ešte vidno) natiahol 40 metrov dlhú LW anténu. Aj keď pršalo, neodradilo ma to. Natiahnutú anténu som poriadne upevnil a zmoknutý utekal dnu do chaty. Po prezlečení do suchého som ihneď zasadol k rádiu. Zapol som preselektor a vrhol sa na pásmo dlhých vĺn a spodnej časti vĺn stredných. Tu totiž vysiela množstvo leteckých navigačných majákov (tzv. NDB = non-directional beacon = nesmerový navigačný maják). Nakoľko bývam v hustej panelákovej zástavbe (20 tisícové sídlisko v Banskej Bystrici), nemám veľké možnosti príjmu týchto navigačných majákov z dôvodu silného elektromagnetické rušenia - najmä wifi v každom byte). Preto som sa nesmierne tešil, že celý víkend strávim nad rádiom a pokusmi o zachytenie čo najväčšieho počtu NDB. Počas dňa je samozrejme šírenie dlhých vĺn mierne tlmené. V nočných hodinách, keď tzv. vrstva D zanikne, však intenzita signálov stúpa. To bolo evidentné aj v mojom prijímači.
Počas piatkovej a sobotnej noci sa majáky do prijímača hrnuli - jedna radosť. Nedbal som ani na únavu, vytrvalo som sedel nad rádiom a zapisoval značky morseovej abecedy. Tie som neskôr "preložil" do latinky a podľa zoznamov zachytené majáky identifikoval. Podľa nasmerovania 40 metrov LW antény sa mi podarilo zachytiť majáky prevažne z južného smeru (Chorvátsko, Slovinsko, Bulharsko, Grécko, Srbsko, Čierna Hora, Taliansko,...).
Medzi pekné úlovky patrí napríklad Burgas (321 kHz, BUL, vzdialenosť 1029 km), Salonika (345 kHz, GRC, 1009 km), Grottaglie (331 kHz, ITA, 946 km), Chernigov (371 kHz, UKR, 987 km), Tirana (290 kHz, ALB, 846 km) a ešte niekoľko takmer 800 km vzdialených TX (vysielačov). Vzhľadom na moje technické vybavenie bol príjem týchto majákov pre mňa veľkým úspechom. Dajú sa samozrejme zachytiť aj majáky vzdialené tisíce kilometrov, mne však tieto spôsobili veľkú radosť, pretože doma ich (vzhľadom na rušenie) nemôžem vôbec zachytiť. Súbežne s jedným kolegom (ToBu) sme v piatok na 2310 kHz chvíľu počúvali Rádio Austrália o 1800 UTC v sile miestnej stanice! Možno kvôli minime slnečnej aktivity v tomto období k nám doletel signál až z opačnej strany zemegule. Jednoznačne však tento úlovok patril k príjemným zaujímavostiam a prekvapeniam. Iné stanice na stredných vlnách som nepovažoval za veľké a mimoriadne úlovky (nakoľko ich bežne zachytím aj doma), ale rád som si ich vypočul a zapísal do môjho staničného denníka (RTT Tunis - 630 kHz, TRT 4 - 702 kHz, BBC 4 - 198 kHz, 6975 - Galei Zahal Israel, RTV Burkina Faso - 5030 kHz,...).
V nedeľu sa mi od priateľov a najmä z tohto príjemného prostredia (nezarušeného elektromagnetizmom) ani nechcelo ísť domov. Pri NDB by som dokázal presedieť ešte niekoľko dní.
Ak mám zhodnotiť tento krátky DX kemp, považujem ho za mimoriadne úspešný z pohľadu množstva zachytených leteckých majákov. Tých, ktoré lietadlám bezpečne "ukazujú" cestu. A ukázali cestu aj mne na nasledujúce obdobie... Určite sa oplatí intenzívnejšie skúmať toto veľmi zaujímavé rádiové pásmo...